GETTO. Częstochowskie dziedzictwo - konferencja w filharmonii
Dodane przez Maciek dnia 23/05/2016
Dnia 23 maja 2016 roku w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbyło się wydarzenie organizowane przez projekt "GETTO. Częstochowskie dziedzictwo", zainicjowany i koordynowany przez Wiktorię Morawską i Katarzynę Busłowską. W czasie trwania konferencji odbyły się dwa godzinne wykłady - profesora AJD dr hab. Jerzego Mizgalskiego pod tytułem „Miastotwórczy udział społeczności żydowskiej w Częstochowie przed Holocaustem”. Odbył się także wykład Pana Wiesława Paszkowskiego, historyka z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, pod tytułem „Nowa Synagoga- historia, projektowanie, realizacja”, podczas którego zostały pokazane nigdy wcześniej niepublikowane plany Nowej Synagogi, która stała niegdyś na miejscu budynku Filharmonii Częstochowskiej.
Spotkanie uświetnili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie, którzy zagrali kilka utworów, m.in. temat z filmu "Lista Schindlera". Był to m.in. Michał Pyrkosz, grający na fortepianie wraz z Marią Bielicą, oraz Julia Mazur wykonująca utwory Henryka Wieniawskiego razem z akompaniamentem fortepianu. Koncert był niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność. Całe wydarzenie zakończyła projekcja filmu "Powrót Skrzypiec".
W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób, które bardzo entuzjastycznie je przyjęły. Jest to tylko jedna z akcji organizowanych przez projekt "GETTO. Częstochowskie dziedzictwo", ale z pewnością jedna z największych i najlepiej wspominanych.

GALERIA FACEBOOK

Treść rozszerzona