Druga edycja Seminarium dla nauczycieli i uczniów średnich szkół artystycznych w ramach Ogólnopolskiego Punktu Konsultacyjnego dla Szkół Plastycznych pod auspicjami Centrum Edukacji Artystyczne
Dodane przez Maciek dnia 24/09/2016
W dniach 21-22 września 2016 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie odbyła się druga edycja Seminarium dla nauczycieli i uczniów średnich szkół artystycznych w ramach Ogólnopolskiego Punktu Konsultacyjnego dla Szkół Plastycznych pod auspicjami Centrum Edukacji Artystycznej.
W programie Seminarium zalazło się szereg wykładów takich jak: wykład prof. Andrzeja Głowackiego „Myślenie Kreatywne” ASP Kraków i WSIiL Rzeszów, wykład prof. Wiesława Gdowicza ASP Katowice „Kansei. Pomiędzy wrażeniem a wytworem” czy wykład mgr Grzegorza Mani "Prawo autorskie w procesie edukacji artystycznej w średnich szkołach plastycznych” oraz wykład dr Michała Kapczyńskiego ASP Warszawa „Proces projektowania przedmiotu”.
Program wzbogaciły prezentacje takie jak „Ogólnopolskie Warsztaty Designu” mgr Krzysztofa Dąbka, „Prezentacja Pracowni Ceramiki ASP we Wrocławiu” prof. Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak, „Prezentacja szkoły artystycznej Thelma Yellin z Tel Aviv'u” mgr Chagit Kachan poświęcona systemowi kształcenia, metodom i efektom.
Podczas trwania seminarium uczniowie mogli wziąć udział w wielu warsztatach takich jak: warsztaty rysunku "Warsztaty z mistrzem" z prof. Boguszem Salwińskim z ASP w Krakowie, w warsztatach projektowych „Publikacja - projekt do druku" z dr Marianem Słowickim z ASP w Katowicach i warsztatach introligatorskich "Książka jest jak pieczenie ciasta" z Joanną Lewandowską studentką ASP w Katowicach.
Mimo dużego zainteresowania i deklarowania przyjazdu wiele szkół odwołało swój udział z różnych względów jedną z nich były przyczyny finansowe. Program seminarium okazał się zróżnicowany i bardzo ciekawy merytorycznie i bardzo ciekawie podany w formie wizualnej.
Przeprowadzenie seminarium połączone z warsztatami dla uczniów Szkół Plastycznych pokazało, że jest duże zainteresowanie i potrzeba organizowania i przeprowadzania podobnych imprez w przyszłości.
W Seminarium wzięli udział nauczyciele ze szkół: ZPPKP w Opolu, ZSP w Bielsku-Białej, LP w Zamościu, PLP w Olsztynie, ZSP we Wrocławiu, ZSP w Gliwicach, ZSP w Tarnowie, ZSP w Katowicach, ZSP Lublinie, ZSP w Częstochowie i Szkoły artystycznej Thelma Yelin z Tel Aviv’u z Izraela.
Ogółem w seminarium wzięło udział 36 nauczycieli i 112 uczniów szkół plastycznych.
Zapraszamy do GALERII