Obchody Roku Jubileuszowego rozpoczęto od mszy świetej na Jasnej GÓRZE
Dodane przez Maciek dnia 13/10/2017
Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie obchodzi 70. rocznicę istnienia i z tej okazji młodzież szkoły, wraz z gronem pedagogicznym, a także gośćmi, zgromadziła się na modlitwie dziękczynnej w Kaplicy Cudownego Obrazu, w czwartek 12 października.
„Chciałabym przypomnieć, że to nasze przybywanie październikowe ma swoją 21-letnią tradycję z powodu Jacka Malczewskiego, naszego patrona, i daty jego pochówku na Skałce Krakowskiej - mówi Anna Maciejowska, dyrektor szkoły - Ten pochówek miał miejsce 12 października, i my co roku 12 października, albo w okolicach tego dnia, przybywamy na Jasną Górę, i rozpoczynamy Mszą św. zawsze, od 21. lat, obchody Dni Patrona, połączone zwykle ze Świętem Edukacji. W tym roku ma ono oczywiście osobną postać wyjątkową, nadzwyczajną, ponieważ mamy jubileusz 70-lecia. Od dzisiaj rozpoczynamy w istocie rok jubileuszowy szkoły”.
„Nasza szkoła założona została w Częstochowie już w 1945 roku, w warunkach jeszcze właściwie wojennych, bo w lutym. Potem, w maju, uzgodniono, jak ma wyglądać program. Wśród założycieli było wielu wybitnych wówczas artystów i częstochowskich, i tych, którzy, jak np. Eryk Lipiński, przybyli do Częstochowy z Powstania Warszawskiego. Z tej pierwszej formy szkoły, którą nazwali jej autorzy Wolną Akademią Sztuk Pięknych, narodziło się prywatne Liceum Sztuk Plastycznych, i w roku 1947, w roku szkolnym ’47-’48, ostatecznie szkoła ta została upaństwowiona i pod patronatem Ministerstwa Kultury funkcjonuje do dzisiaj” - przypomina historię placówki Anna Maciejowska.


Całość relacji TUTAJ

ŹRÓDŁO:
©Biuro Prasowe Jasnej Góry