Mamy w Częstochowie nowy mural. Promuje Festiwal "Czytaj!"
Dodane przez Maciek dnia 26/06/2018
W holu przy wejściu do Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" pojawił się biało-czarny mural topograficzny. Napis "Czytaj!" nie pozostawia wątpliwości co do celu malowidła. Ma promować częstochowski Festiwal Dekonstrukcji Słowa, który w tym roku doczeka się swojej ósmej odsłony.
Biało-czarny mural powstał na ścianie zaprojektowanej przed laty przez Romana Lontego, autora wystroju Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Teraz pozostały z niej słynne dwie latarnie, wkomponowane w nową topograficzną rzeczywistość. Napis „Czytaj!” promuje częstochowski Festiwal Dekonstrukcji Słowa, który od ośmiu lat organizuje Stowarzyszenie Komunikat, zrzeszające lokalnych animatorów kultury.
– Przestrzeń Ośrodka musi się zmieniać, ewoluować i dostosowywać do nowych potrzeb. Mamy w Częstochowie bardzo dobry festiwal, warto go promować. Szczególnie że w Częstochowie zainteresowanie literaturą jest naprawdę spore. A festiwal „Czytaj!” mocno związany jest z naszym ośrodkiem, więc wszystko pasuje idealnie – przekonuje Robert Jasiak, dyrektor OPK.
„Czytaj!” zostawia w mieście trwałe ślady
Pomysłodawczynią i koordynatorką przedsięwzięcia jest Emilia Dudziec, studentka IV roku malarstwa Akademii Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i współorganizatorka Festiwalu „Czytaj!”. Realizację dofinansowano z Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego.
Autorami projektu są graficy związani z Częstochową – Cezary Łopaciński, Szymon Golis i Przemek Piekarski.
– To już trzeci mural zrealizowany w ramach „Czytaj!” i pierwszy realizowany wewnątrz. Pozostałe dwa znajdują się przy al. Wolności 79 i nieopodal „Placu Czerwonego”. Zależy nam, aby po kolejnych edycjach w mieście pozostawały trwałe ślady. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” nasz festiwal współpracuje od dawna. Również w tym roku część wydarzeń odbędzie się tutaj – wyjaśnia Dudziec.
Ósmy Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” trwał będzie w Częstochowie od 24 do 30 września.
– Niebawem ujawnimy nazwiska pierwszych gości. Cały czas czekamy również na wolontariuszy, którzy chcieliby zaangażować się w organizację festiwalu – dodaje Paulina Szczubidło, związana z OPK współorganizatorka „Czytaj!”.

ŹRÓDŁO: CZESTOCHOWA.WYBORCZA.PL