Ważna plastyczna akcja - "Stop Nielegalnemu Graffiti"
Dodane przez Maciek dnia 26/09/2018
Pomalowali już kilka ścian blokowiska na Północy. W mieście dzięki działalności młodych plastyków przybywa kolejnych murali. Na muralowy temat wybrano Halinę Poświatowską, znajdzie się na pięciu budynkach przy ul. Czecha i Herberta.

Uczniowie klasy o specjalności „mural” z Zespołu Szkół Plastycznych wykonują pierwsze prace na elewacjach bloków. To efekt akcji ZGM TBS „Stop nielegalnemu graffiti” i jednocześnie edukacyjna odpowiedź na ogólnopolskie zjawisko wandalizmu na murach.
Mówią Tomasz Bajer, profesor z częstochowskiego Liceum Plastycznego oraz jego podopieczni z II klasy o specjalności mural. Powstają w klasycznej technice graffiti, na bazie wcześniej przygotowanych projektów zawierających fragmenty wierszy najsłynniejszej częstochowskiej poetki oraz jej podobizny z kilku różnych fotografii. Murale wykonywane są także we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Plastycznych i pod opieką artystyczną Cezarego Stojka.
Mówią młodzi artyści uczący się w częstochowskim Plastyku: Zuzanna Mrozowska, Alicja Wierus i Krystian Nalewajka oraz Tomasz Bajer. Do udziału w pomyśle zaangażowano nie tylko uczniów „Plastyka”, ale także artystę Tomasza Sętowskiego. Wspólnie przekonywali, że warto oddać mury artystom. To dla nich wyzwanie, szansa ale i wielogodzinna ciężka praca…Mówią młodzi adepci techniki muralu z częstochowskiego Liceum Plastycznego. Cały projekt odbywa się w ramach warsztatów ćwiczeniowych, które są częścią nowej podstawy programowej licealistów. Jak wygląda część prac możecie sprawdzić na naszej stronie
Całóść arytkułu oraz wywiady na stronie
www.radiojura.pl.