Rzeźby Kędziory na Olimpiadzie w Tokio?
Dodane przez Maciek dnia 18/10/2019
W najbliższym czasie nastąpi apogeum obchodów stulecia powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W ostatniej dekadzie października PKOL , w swojej warszawskiej siedzibie będzie uroczyście świętował swój piękny jubileusz. Na uroczystości zaproszeni zostali najważniejsi przedstawiciele międzynarodowych władz olimpizmu i inni wyjątkowi goście z wielu krajów świata. W części artystyczno-promocyjnej imprezy, w trwałym jej aspekcie, przewidziano dużą wystawę polskiego plakatu poświęconego tym ideom oraz pokaz kilku rzeźb balansujących Jerzego Kędziory.
Zestaw rzeźb o proweniencjach sportowych realizowanych przez  Jerzego Kędziorę m.in. dla Tatrum Igrce Częstocha na Starym Rynku w Częstochowie został pokazany w przestrzeni Ars Auro Prior na Warsaw Home podczas warszawskiego Expo. Tam zaciekawiły i urzekły szefa Polskiego  Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego na tyle, że zapragnął włączyć je do swej sztandarowej imprezy. Pofatygował się osobiście do studia artysty i jego Poczesnej Galerii Rzeźby aby obejrzeć detale ekspozycyjne i przybliżyć rzeźbiarzowi swoją ideę działań wystawienniczych w powiązaniu z wielkim sportem. Ma dla  niego i jego dzieł wiele interesujących propozycji, z pokazaniem ich podczas olimpiady  w Tokio na czele, ale o tych sprawach będą panowie rozmawiali już po warszawskim szczycie.
Warto może przypomnieć, że w 2013 roku za inny przejaw sportowej tematyki – gimnastyczek z szarfami –Jerzy Kędziora został uhonorowany Srebrnym Wawrzynem Olimpijskim.

Gabriela Dana Mieżaniec
Poczesna Galeria Rzeźby