Wernisaż wystawy - Lidia Kupczyńska - Jankowiak, Zmienność formy
Dodane przez Maciek dnia 04/12/2019
Wernisaż wystawy odbędzie się 6 grudnia 2019, o godz. 16:00 w Galerii Neon.
Lidia Kupczyńska - Jankowiak, Zmienność formy, Galeria NEON, Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności
Wrocławska Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę prezentującą osiągnięcia artystyczne i projektowe prof. Lidii Kupczyńskiej - Jankowiak. Wystawa monograficzna artystki zatytułowana Zmienność formy, obejmie kilkadziesiąt prac ceramicznych powstałych w latach 1984-2019.
Lidia Kupczyńska-Jankowiak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1973), projektantką, ceramikiem. Od 1994 r. jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię projektowania ceramiki na Wydziale Ceramiki i Szkła.
Twórczość Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak osadzona jest w wielu kontekstach i przestrzeniach, posiada cechy obiektów wytwarzanych w różnych rejonach świata, na różnych kontynentach. W realizowane przez lata obiekty ceramiczne wpisane są reminiscencje z odbytych przez artystkę podróży, inspirujących spotkań, wnikliwych obserwacji zjawisk wokół niej. Rejestracja impresji odbywa się właśnie w procesie powstawania kolejnego obiektu. Podobnie jak Italo Calvino w Niewidzialnych miastach, artystka kreuje fragmenty nieznanych nam miejsc, niejednoznacznie osadzonych w przeszłości, teraźniejszości, przyszłości. Powstające obiekty, niczym architektura, „łapią” nastrój poprzez swoją geometrię, fakturę, strukturę i światło, omiatające płaszczyzny i wnętrza brył.
Lidia Kupczyńska-Jankowiak doszukuje się relacji formy z otoczeniem. Inspiracje czerpie z otaczającego ją świata. Racjonalnie waży istotne walory kolejnych prac. Nie są to jednak jedynie akty skalkulowane przez doświadczonego praktyka. Artystka stosuje w swoich działaniach zarówno świadome interpretacje, jak i swobodne impresje, które ostatecznie naznaczają jej charakterystyczne, dobrze rozpoznawalne prace ceramiczne

Szczycimy się tym, że Pani Profesor Lidia Kupczyńska-Jankowiak jest od wielu lat konsultantem w czasie egzaminów dyplomowych z ceramiki w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego